Akgünlük Bitkisinin Faydaları

Anadoluda yaygın bir biçimde yetişen ve sakızının faydaları ile öne çıkan bir bitkidir. Özellikle vücuttaki bir çok ağrıyı sızıyı, sancıyı ve ödemi emici özelliklere sahip olan sakızı, gözlerden tutun da kapanmayan yaralar için sunduğu çok önemli bitki şifaları ile bilinmektedir.

Akgünlük ağacı anadoluda yaygın bir biçimde yetişen ve sakızının faydaları ile öne çıkan bir bitkidir. Özellikle vücuttaki bir çok ağrıyı sızıyı, sancıyı ve ödemi emici özelliklere sahip olan akgünlük ağacı sakızı, gözlerden tutun da kapanmayan yaralar için sunduğu çok önemli bitki şifaları ile bilinmektedir.

Akgünlük (Gum Olibanum): Günlük ağacı Afrika, bazı Arap ülkeleri ve Hindistan’da yetişen, 8 metreye kadar uzayabilen ağaçtır. Akgünlük bu ağaçlardan elde edilen bir tür ağaç sakızıdır. Ağaçların gövdesine çizikler açılarak dışarı çıkan akgünlük sertleşince ağaçtan kazınır. İçerisinde uçucu yağlar ve organik asitler barındırır.

Akgünlüğün Faydaları

 • Yatıştırıcıdır.
 • Adet söktürücüdür.
 • İdrar söktürür.
 • Kabız edici etkiye sahiptir.
 • Dahili olarak kullanıldığında vücuda kuvvet verir.
 • Ayrıca romatizma ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur.

Akgünlük nasıl kullanılır?

Su ile eritilerek tıbbi amaçla kullanılabileceği gibi, yandığında verdiği parlak ışık ve hoş koku nedeniyle tütsü olarak da kullanılabilir. Tütsüsü nefes açıcı ve rahatlatıcıdır.

Akgünlük, tütsü olarak yakılan bir ağacın zamkı, sakızıdır ve genellikle yemende yetişen bir ağaçtan elde edilir. Akgünlüğün faydası çok, zararı ise yok denecek kadar azdır. Akgünlük ısıtıcı ve kurutucu özelliklere sahiptir.

Özellikleri;

 • Akgünlük, mide ağrısına karşı faydalıdır, ağır ve sızıyı dağıtır, çürüyen yaralara et bitirir, balgamı kurutur.
 • Kekikle karıştırılıp çiğnenirse, dil tutulmasına karşı faydalıdır. Tütsüsü vebaya karşı faydalıdır.
 • Havayı güzelleştirir, bellek gücünü artırır. Kara üzüm ve fıstık ile karıştırılıp yenirse zekayı açar. Gül reçeline karıştırılarak yenirse idrarın çoğalmasını sağlar.
 • Akgünlük mide ağrısına ve ishale karşı iyi gelir. Sindirime yardımcı olur, ağrı ve sızıyı dağıtır.
 • Göz yaralarını temizler. Yaralarda et bitirir.
 • Zayıf mideyi kuvvetlendirir ve onu ısıtır. Balgamı kurutur, göğüsteki rutubetleri emer. Göz kararmasını giderir. pis yaraların yayılmasını önler.

YAN TESİRİ: Normalde bilinen herhangi bir yan tesiri yoktur.

Şifası:

1) Mide ülseri, gastrit: 300 gr. Günlük öğütülüp 1 kg. Balla macun yapılıp aç karnına 1 er çay-şeker kaşığı yenmeye devam edilir.

 2) Nefes darlığı: 200 gr. günlük, 100 gr. Sinir otuyla beraber öğütülüp balla macun yapılıp yenmeye devam edilir. Günlük sakızı çiğnenmeye devam edilir. Günlükle tütsülenilir.

 3) Ses kısıklığı: Günlük çiğnenmeye devam edilir, günlük tütsüsü yapılır. Havuç pişirilip yenir.

 4) Unutkanlık: Günlük, kuru üzümle beraber çiğnenip yenmeye devam edilir. (Günde 21 adet kuru üzüm, 3-5 adet günlük.)

 5) Yara, iltihap: Günlük, toz yapılıp yaralara ve iltihapla bir yerlere ekilir. Veya günlük toz yapılıp balla karıştırılarak yaralara bağlanır.

 7) Vücuda kuvvet verici: Günlük, öğütülüp kuvvet macunlarına katılırsa, macunun tesiri artar.

8) İshal: Günlük, öğütülüp soğuk bal şerbetine katılıp, içilmeye devam edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir